آیا بلاک‌چین روش سرمایه‌گذاری ما را تغییر می‌دهد؟


اگرچه تقاضای بیت‌کوین و ارزهای دیجیتالی در حال افزایش است، اما مهم به یاد داشته باشیم که بازار ارزهای دیجیتالی هنوز در مراحل اولیه توسعه خود هستند. اکنون ارزش کل بیت کوین موجود در جهان حدود 90 میلیارد دلار است، کمتر از ارزش شرکت‌های خصوصی مانند آمازون ( با 474 میلیارد دلار ارزش بازار) ، گوگل ( با 649 میلیارد دلار ارزش بازار) و اپل ( با 815 میلیارد دلار ارزش بازار). با این‌حال و این سرعت رشد، پیش بینی بعضی سرمایه‌گذاران از ارزش 5 تریلیون دلاری ارزهای دیجیتال در سال 2022 حکایت می‌کند.

هر چقدر ارزهای دیجیتال در بازار رایج‌تر شود، پلت‌فرم‌های قوی‌تر بلاک‌چین روش‌های سرمایه‌گذاری را تحت تاثیر قرار می‌دهند. موفقیت این شرکت‌ها ممکن است سناریویی ایجاد کند که در آن شرکت‌هایی مانند Robinhood، Fundrise، Quantopian و غیره – که الان از مخرب‌ترین شرکت‌های در جهان شمرده می‌شوند – منسوخ گردند. در اینجا ما چند مثال جالب از پلت‌فرم‌های جدید در این حوزه را آورده ایم.

Real.markets

سرمایه‌گذاری جمعی (Crowdfunding ) در املاک و مستغلات به عنوان یک صنعت پویا و همواره درحال تکامل به کار خود ادامه می‌دهد. پیش بینی می‌شود در سال 2025 صنعت کرادفاندینگ به طور کلی به ارزشی بیش از 300 میلیارد دلار برسد و بازار املاک و مستغلات آنلاین برای یک رشد انفجاری آماده سرمایه‌گذاری باشد. سرمایه‌گذاری جمعی در این حوزه به میلیون‌ها سرمایه‌گذار این اجازه را می‌دهدکه در بازی املاک شرکت کنند. با این‌حال، بسیاری از این پلت‌فرم‌ها از دسترسی جهانی محدود، کمبود نقدینگی و فرآیند طولانی بروکراسی رنج می‌برند.

 

تیم REAL ( Real Estate Asset Ledger) در حال استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین در دنیای سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات است تا مشکلات مطرح شده را بتواند حل کند. REAL یک اکوسیستم قراردادهای هوشمند اداره شده است که بر روی خلق بهترین شرایط برای سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات است، که با هدف از بین بردن هزینه‌ها به واسطه حذف واسطه‌های غیرضروری، مهیا کردن شفافیت و نقدینگی، رفع ناکارآمدی مالیاتی و تسهیل مبادلات برون مرزی تحت یک پلت‌فرم واحد کرادفاندینگ است.

یک تحقیق درباره املاک در ایالات متحده نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران چینی در 5 سال گذشته حدود 110 میلیارد دلار وارد بازار آمریکا کرده‌اند( در هر دو حوزه تجاری و مسکونی). این مقدار در 5 سال آینده حدود 2 برابر خواهد شد. به احتمال زیاد مقدار مشخصی از این سرمایه‌ها راه خود را به گزینه‌های آلترناتیو سرمایه‌گذاری مانند سرمایه‌گذاری جمعی املاک و مستغلات آمریکا پیدا خواهند کرد. متخصصان توسعه سرمایه‌گذاری خارجی در ایالات متحده این گرایش به رشد را عمدتا به دلیل نااطمینانی‌های اقتصاد جهانی می‌دانند که باعث می‌شود سرمایه‌گذاران خارجی به دنبال مقاصد جدید برای سرمایه‌گذاری باشند.

NASDAQ LINQ

حدود 2 سال پیش NASDAQ برند LINQ را معرفی کرد که یک فناوری دیجیتال بود که از تکنولوژی بلاک‌چین برای تسهیل انتشار، فهرست‌بندی و ثبت انتقالات سهام شرکت‌های خصوصی در بازار خصوصی NASDAQ با همکاری چین استفاده می‌کرد.

مدیریت سهام شرکت‌های خصوصی به عنوان یکی از موارد آزمایشی ایده‌آل برای کاربرد تکنولوژی بلاک‌چین در نظر گرفته می‌شود. معمولا انجام امور پرکار، مبتنی بر کاغذ، فرآیندهای دستی شامل گواهی‌های کاغذی سهام، آپشن‌ها و یادداشت‌های قابل تبدیل که به سرعت منقضی می‌شوند توسط تکنولوژی استفاده شده در بیت کوین می‌توانند به صورت دیجیتالی میدیرت شوند و به صورت کارآتر و امن‌تر انجام شوند.

هرچقدر کمپانی‌های بیشتری بخواهند خصوصی باقی بمانند، باعث افزایش تعداد استارتآپ‌هایی با تکنولوژی ذکر شده می‌شوند که به دنبال راه‌حلی موثر برای مدیریت سهام در این چنین کمپانی‌هایی هستند.

Enigma – پلت‌فرم سرمایه‌گذاری ماشین محور برای دارایی‌های دیجیتالی

تجارت الگوریتمی و الگوریتم‌های یادگیری ماشین (machine learning) در حال تبدیل شدن به یک تِرِند اصلی در مدیریت سرمایه‌گذاری است. از سال 2009 تا سال 2015 به تنهایی مقدار دارایی‌های مدیریت شده (AUM) توسط صندوق‌های هزینه با نرخ سالانه 14 درصد رشد کرده است که تقریبا 2 برابر رشد 8 درصدی سالانه مقادیر دارایی‌هایی است که توسط صندوق‌های سنتی مدیریت شده‌اند. صنعت مخفیانه و مبهم مدیریت داراییِ سنتی توسط رویکرد عادلانه دسترسی به داده‌های مالی که به طور موفقیت آمیز موجب توسعه استراتژی کرادسورسینگ (croedsoursing ) در مدیریت سرمایه‌گذاری شده است به چالش کشیده شده است. علاوه براین، موانع ورود به تجارت الگریتمی به سرعت در حال حذف شدن است و این موضوع فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدیدی را در یک جامعه باز از توسعه دهندگان، حسابداران، تجار و سرمایه‌گذاران را پیش روی ما قرار داده است.

با توجه به افزایش تقاضا برای ارزهای دیجیتالی، enigma معتقد است یک فرصت جذاب بوجود امده است: تجارت الگوریتمی بر روی دارایی‌های دیجیتالی (crypto-assets). بسیاری از مبادلات در گذشته به این صورت بود که به کاربران اجازه می‌داد که الگوریتم‌های تجارت خود را به صورت محلی انجام دهند. با این حال، اکنون مبادله‌کنندگان برای توسعه زیرساختارها برای توسعه، تست کردن، و گسترش استراتژی‌های تجارتشان تحت فشار هستند. این سیستم‌ها شامل مقدار زیادی از پیچیدگی می‌شود، و در غیر این‌صورت موانع قابل توجهی را برای تجربه آزمایشات بی‌خطر در تجارت الگوریتمیک با ارزهای دیجیتالی را تحمیل خواهد کرد.

احتمالا این فقط یک نقطه شروع است

پول‌های دیجیتال، توکن‌ها (tokens) و ICOs بخش‌های جدایی ناپذیر از اقتصاد غیرمتمرکز هستند که به سرعت در حال رشد است. این پلت‌فرم‌های سرمایه‌گذاری که از تکنولوژی ارزهای دیجیتالی و باک‌چین استفاده می‌کنند احتمالا موج اول از این تکنولوژی‌هاست. هرچقدر نرخ پذیرش و مقبولیت ارزهای دیجیتالی افزایش یابد احتمالا ما با شرکت‌های فین‌تک بیشتری مواجه خواهیم شد که راه‌حل خود را به سمت ارزهای دیجیتالی بگردانند. بازیگران جدید به ورود خود به بازار ادامه خواهند داد و تلاش خواهند کرد که از مزیت‌های بوجود آمده بواسطه تکنولوژی بلاک‌چین و ICOs استفاده کنند.